Westfield game off

A waterlogged pitch has put paid to Westfield's scheduled visit from Saltdean United today
A waterlogged pitch has put paid to Westfield's scheduled visit from Saltdean United today

One of today’s (Saturday’s) matches involving the area’s senior football clubs has been postponed.

Westfield’s scheduled visit from Saltdean United in Sussex County Football League Division Two has been called-off due to a waterlogged pitch following overnight rain.

Hastings United’s trip to Leatherhead in Ryman Football League Division One South, Rye United’s game at Shoreham in Sussex County League Division One, and the Sussex Division Two clashes between Rustington and Little Common, and Wick & Barnham United and Bexhill United are expected to go ahead.

TODAY’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Leatherhead v Hastings Utd.

Sussex County League, Division 1: Shoreham v Rye Utd.

Division 2: Rustington v Little Common 2; Westfield P Saltdean Utd P; Wick & Barnham Utd v Bexhill Utd.

Reserve Section (East): Lancing P Westfield P; Little Common v Southwick (pitch inspection 10am).

Sussex Intermediate Challenge Cup quarter-final (1.30): Hollington Utd v Cowfold.

Sussex Bluefin Junior Cup, 4th round (1.30): AFC Hastings v Stedham Utd; The View v Hollington Utd II.

ADA East Sussex League (2), Premier Division: Ticehurst P Ninfield Utd P.

Division 1: Bexhill AAC P Icklesham Casuals P; Langney Wanderers II v Mountfield Utd; Sandhurst v Crowborough Athletic III.

Division 2: Ninfield Utd II v Herstmonceux; JC Tackleway P Hawkhurst Utd P; Wadhurst Utd v Windsor.

Division 3: Conquest Utd v St Helens; Herstmonceux II v Pebsham Sibex; Punnetts Town v Rock-a-Nore II; Visick v Bexhill Utd III (at The Polegrove).

Division 4: Mayfield P Burwash P; West Hill Utd v Bexhill AAC II; Westfield III v St Leonards Social II.

Division 5: Grasshoppers Old Boys P Battle Baptists II P; Little Common III v Herstmonceux III; Magham Down P Sedlescombe Rangers II P; Victoria Baptists v Ticehurst II; Wittersham II P Bexhill Rovers P.

Division 6: Catsfield II v Parkfield; Hampden Park Utd P JC Tackleway II P; Hawkhurst Utd II v Sandhurst II; Robertsbridge Utd II P Battle Baptists III P; Sedlescombe Rangers III v Orington II.

Hastings & District FA Intermediate Cup quarter-finals (1.30): Ore Athletic v Iden; Sedlescombe Rangers v Peche Hill Select.

Hastings & District FA Junior Cup quarter-finals (1.30): Battle Baptists v Crowhurst; Old Hastonians v Peasmarsh Utd; Orington v Wittersham.

Hastings & District FA Lower Divisions Cup quarter-finals (1.30): FC Bexhill v Iden II; Peche Hill Select II v Bexhill-On-Sea.

Robertsbridge Intermediate Charity Cup quarter-final (1.30): Rock-a-Nore P St Leonards Social P.