Football washed out again

Waterlogged pitches have once again decimated today's local football programme
Waterlogged pitches have once again decimated today's local football programme

Local football has been completely decimated by the weather yet again today (Saturday).

After Hastings United’s game away to Sittingbourne in Ryman Football League Division One South was postponed yesterday, all four of the area’s Sussex County Football League sides have had their matches called-off this morning.

Rye United’s trip to Chichester City in Division One, and the Division Two games between Bexhill United and Broadbridge Heath, Little Common and Mile Oak, and Westfield and Storrington have all succumbed to waterlogged pitches.

It’s a similar story once again in the ADA East Sussex Football League where only 21 league matches have been completed since mid-December. The Sussex Intermediate Challenge Cup quarter-final between Cowfold and Hollington United has been postponed for a third time.

To illustrate just how wet the last few weeks have been, Rye have had 11 of their last 14 scheduled games called-off, Little Common have played just once since Boxing Day and Westfield have only been in action once since the turn of the year.

TODAY’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Sittingbourne P Hastings Utd P.

Sussex County League, Division 1: Chichester Utd P Rye Utd P.

Division 2: Bexhill Utd P Broadbridge Heath P; Little Common P Mile Oak P; Westfield P Storrington P.

Sussex Intermediate Challenge Cup quarter-final (1.30): Cowfold P Hollington Utd P.

Sussex Bluefin Junior Cup quarter-final (1.30): Hollington Utd II P South Coast City P.

ADA East Sussex League (2), Premier Division: Ninfield Utd P Rock-a-Nore P; Ore Athletic P Ticehurst P; Robertsbridge Utd P St Leonards Social P.

Division 1: Crowborough Athletic III P Mountfield Utd P; Sandhurst P Langney Wanderers II P.

Division 2: Hawkhurst Utd P Wittersham P; Herstmonceux P JC Tackleway P; Little Chelsea P Ninfield Utd II P; Wadhurst Utd P Catsfield P.

Division 3: AFC Hastings P St Helens P; Bexhill Utd III P Old Hastonians P; Eastbourne Athletic P Conquest Utd P; Northiam 75 P Visick P; Pebsham Sibex P Herstmonceux II P; Rock-a-Nore II P Punnetts Town P.

Division 4: Burwash P Bexhill-On-Sea P; Iden II P Bexhill AAC II P; Mayfield P FC Bexhill P; St Leonards Social II P West Hill Utd P; Westfield III P Peche Hill Select II P.

Division 5: Grasshoppers Old Boys P Battle Baptists II P; Hailsham Athletico P Sedlescombe Rangers II P; Magham Down P Bexhill Rovers P; Victoria Baptists P Little Common III P; Wittersham II P Herstmonceux III P.

Division 6: Catsfield II P Hawkhurst Utd II P; Hampden Park Utd P Battle Baptists III P; Orington II P JC Tackleway II P; Parkfield P Robertsbridge Utd II P; Sedlescombe Rangers III P FC Westridge P.

Hastings & District FA Intermediate Cup quarter-final (1.30): Sedlescombe Rangers P Peche Hill Select P.

Hastings & District FA Junior Cup quarter-final (1.30): Battle Baptists P Crowhurst P.

Robertsbridge Charity Junior Cup quarter-final (1.30): Ticehurst II P Orington P.